Sületäis saarepuu halge ning ahjuga juhtus selline lugu:

Põhjus: Saades teravat kuuma ahju metallist uks paisub ning võib deformeeruda/väänduda. Deformeerudes avaldab uks klaasile pinget ning see puruneb. Kolde laes asub ukse kohal sillus. Kuumuse käes sillus paisub (eriti ülekütmise korral) ning deformatsioonivahe puudumisel surub sillus paisudes ahju külgedele. Selle tagajärjel reeglina kusagilt annab järele – antud juhul ahju esiseinast. Kui ahju küljed on kolde kohalt kummis, siis on see märk lõhki köetud ahjust.
Mis edasi: kui juba juhtus, siis on hilja. Tavapäraselt saab ahju veel aastaid edasi kasutada aga tema välimus on rikutud, samuti on kivid koldelaes ning eeldavasti ka lõõrides osaliselt lahti ning hakkavad soojuspaisumise/-kahanemise tagajärjel pragudesse segu-kivipuru tekitama. Ajapikku praod suurenevad. Kui  pragude servad küttekeha välises korpuses muutuvad tahmaseks või on kütmise ajal tunda toas suitsu lõhna, on tagumine aeg kutsuda kohale pottsepp. Peab arvestama, et selline olukord võib lõppeda ka kütmiskeeluga. Siiski, pigem mitte karta seda, vaid tegutsematuse tagajärgi. On suur võimalus, et pragusid välismantlis saab parandada. Saab parandada ka katkiseid silluseid, aga seda otsustab pottsepp.
Kuidas vältida: kõrge temperatuuri koldes tekitavad tihedad puud (saar, tamm,õunapu, kask). Kui kütad nende puudega, ära kunagi lao kollet täis. Pane mõned halud neid puid teiste puude vahele või kui teisi puid pole, siis pane koldesse ainult pool normaalsest kogusest.
NB! ära kunagi küta koldes tööstuslikult töödeldud puitu näiteks parketti või pressitud/liimitud/värvitud/keemiliselt töödeldud puitmaterjali. Esiteks rikud ära lõõride seinad (pigituvad), teiseks karbamiidvaigud jm tekitavad põlemisel väga kõrge temperatuuri. mis ohustab ahju kollet, ust ning tõusulõõri.
TAGASI NÕUANNETE LEHELE

Vajad abi?

RÄÄGI MULLE OMA SOOVIST

Kogu seadusandlust ei tea arvatavasti keegi. Tuleohutuses on palju norme ja nõudeid. Pottsepad ja korstnapühkijad on suuremalt jaolt nendega kursis ja kui ei tea peast, siis teavad, kust neid leida. Pottsepad oskavad lisaks veel ehituslikult nõu anda. Kui  jääd hätta, siis helista või kirjuta!

Kontakt